ptacihodinka.cz

První lednový víkend to opět vypukne. Zimní sčítání ptáků Ptačí hodinka se pomalu blíží a jako každý rok pro vás máme připraveno mnoho novinek a zajímavých materiálů. Veškeré informace, včetně metodiky sčítání, najdete na webu Ptačí hodinky. Nezapomeňte si tedy datum poznamenat do diářů! 
Minulého ročníku se zúčastnilo 28 tisíc lidí, kteří pozorovali přes 517 tisíc ptáků. Nejčastěji pozorovanými druhy ve všech předchozích ročnících byly sýkory koňadry, sýkory modřinky, oba druhy vrabců, kosi černí a hrdličky zahradní. Jak to dopadne při dalším sčítání?    Ať již nás během sčítacího víkendu čeká teplo nebo zima, sčítat se vyplatí za každého počasí! Chladnější teploty k nám mohou nalákat druhy ze severu. Ty teplejší zase mohou způsobit to, že se někteří jedinci původně tažných druhů ptáků rozhodnou na našem území zůstat i během zimních měsíců. Při sčítání se tentokrát zaměříme právě na takovéto výjimečné zimování druhů, které většinou odlétají do Středomoří.

Ptákem roku 2024 je rehek domácí