Padouch, nebo hrdina…

Čtvrtý ročník výtvarné události Artoday se bude opět konat v aule ZŠ Okružní.

Letošní akce bude zaměřena na prostorovou tvorbu. Děti budou tvořit „hlavy“ či busty z bloků z tvrzeného polystyrenu a polyuretanové pěny (viz fota). Bloky jsou přibližně 40x40x 60cm velké. Jejich velikost umožňuje vytvořit hlavu v životní či lehce nadživotní velikosti. Tento materiál je výchozí, k dispozici budou i barvy – (v případě, že by někdo chtěl své dílo pojmout barevně), sádrové obvazy pro případné zpevnění částí skulptury a polyuretanová pěna pro přidání potřebného objemu.

Každá škola bude mít připraveno pět bloků. Rád bych podotknul, že tato akce je určena pro pět dvojic, tedy 10 dětí, které baví tvořit.  Při výběru dětí mějte toto kritérium na zřeteli. Úkolu se mohou zhostit i jednotlivci, je však lepší pracovat ve dvojici – minimálně z důvodu přidržování při řežbě či aplikaci sádrových obvazů.  Zahájení akce proběhne kolem půl deváté, ukončení individuálně, maximálně však ve 14.00, budou-li mladí umělci hotovi. (Bude-li si to situace vyžadovat, mohou tvořit déle.)  Pro děti i pedagogický doprovod bude během tvorby zajištěno občerstvení. Jako doprovod doporučuji pedagogy s výtvarným zaměřením, aby mohli dětem být oporou a případně poradit. Nejedná se o žádnou soutěž, ba naopak. Toto výtvarné dopoledne by mělo nastavit zrcadlo všem soutěžím a vytvořit poklidnou tvořivou atmosféru prosté jakékoliv soutěživosti.

Téma – „Padouch, nebo hrdina…“, tak zní letošní téma, které mohou děti pojmout dle vlastních návrhů nebo čerpat z hluboké studnice světa hrdinů a padouchů, které znají ať už z filmového plátna či oblíbené knihy, komiksů a jiných zdrojů popkultury. Materiál, ze kterého se bude tvořit je poddajný a dobře se z něj tvoří postupným odebíráním hmoty pomocí zalamovacího nože. Děti mohou pojmout svoji skulpturu velice expresivně nebo se naopak pokusit o realistické pojetí – toto rozhodnutí je čistě jejich.

Příprava – Děti si mohou připravit návrhy a tvořit podle nich, nebo mohou experimentovat přímo na místě. Bylo by vhodné, aby si děti vzaly přezůvky a oblečení, které si mohou umazat – bude možnost se převléci. Polystyrenové bloky samy o sobě nešpiní, oblečení je však vhodné pro práci se sádrou a barvami.

Výstup – Díla si děti mohou odnést, budou-li chtít. Rádi bychom vám také předali obrazy z loňského ročníku (projevíte-li o ně zájem), jehož výstavu se nám bohužel během roku nepodařilo zorganizovat.

Moc se těším na Vaši návštěvu, s případnými dotazy mne neváhejte kontaktovat. Rovněž prosím o potvrzení, že se zúčastníte, či nikoliv. Postačí formou e-mailu.

S pozdravem

Ladislav Mako

vystrizek