Žáci naší školy zachránili seniorku. Stali se z nich hrdinové

Tři děti ze základní školy v Bruntále se ode dneška mohou jako první v Moravskoslezském kraji pyšnit titulem Mladý hrdina.

Čerství sedmáci Karolína, Vojtěch a Alex poskytli letos na jaře pomoc seniorce, která si při pádu na ulici velmi vážně poranila nohu. Starší paní upadla v nebezpečné zatáčce, školáci duchapřítomně zavolali sanitku a o seniorku se starali až do příjezdu záchranářů. 

KarolínaVojtěch a Alex se v polovině letošního května zapojili do charitativní sbírky Dne proti rakovině. Svůj školní den tak netrávili v lavici, ale ve městě, kde nabízeli kolemjdoucím květinky. Na Šmilovského ulici si děti všimly seniorky, která velmi nešťastně upadla v nebezpečné zatáčce, kde ji míjela kolemjedoucí auta. Školáci ani chvíli neváhali a běželi starší paní na pomoc. Když děti zjistily, že má seniorka velmi vážně poraněnou nohu a samotní ji zvednout nezvládnou, duchapřítomně si rozdělily úkoly. „Vojta mluvil s tou zraněnou paní, Alex volal sanitku a já jsem pro záchranáře zjišťovala ulici. Než přijela sanitka, snažili jsme se tu paní uklidnit,“ popisuje nová Mladá hrdinka Karolína.

Děti se snažily oslovit s prosbou o pomoc také projíždějící řidiče, nikdo jim však nezastavil. Záchranná akce tak zůstala na bedrech tří žáků naší školy, ačkoliv kolem nehody prokazatelně projelo několik dospělých. „Měl jsem obavy, jestli to sami zvládneme. Nikdo nám nezastavil. Pak jsem myslel hlavně na to, co s tou paní budou v nemocnici dělat a jestli bude v pořádku,“ vzpomíná další z Mladých hrdinů Vojtěch. Dětem nakonec pomohla až kolemjdoucí, která poblíž venčila psa.

Byl jsem rád, že jsme mohli pomoci. Měl jsem trochu obavy, aby to dobře dopadlo,“ svěřuje se poslední z Mladých hrdinů Alex„Hodně se mi ulevilo, když jsme předali paní lékařům. Zároveň jsem ale byla úplně rozklepaná,“ vzpomíná na záchrannou akci Karolína. Školáci se shodují, že si v této krizové situaci vzpomněli na věci, které se učili ve škole, ale také na rady od rodičů. „Chodil jsem ve škole do kroužku zdravotník a docela hodně jsem toho uměl,“ říká Vojtěch.

Záchranáři později dětem poděkovali a informovali je o tom, že je seniorka v pořádku. Zároveň o ukázkovém chování žáků dali vědět řediteli školy, který jim udělil pochvalu. „Celá událost se odehrála mimo školu, bez dohledu či vedení dospělých, přesto děti neváhaly a dle svých možností to zvládly,“ dodává hrdě ředitel školy Leoš Sekanina.  Základní škola Okružní nabízí žákům zdravotnický kroužek a pravidelně se snaží své děti v tomto ohledu vzdělávat. „Motivací by pro děti měly být hlavně vzory z řad dospělých, což v tomto případě úplně nezafungovalo. Ocenění si děti zasloužily hlavně proto, že se nebály pomoci i když byli dospělí v této situaci bezohlední,“ myslí si třídní učitel oceněných žáků Jiří Zaoral.    

Předání ocenění proběhlo ve středu 26.9.2018 v 11 hodin přímo v aule Základní školy v Bruntále na Okružní ulici. Ocenění Mladí hrdinové převzali od České pojišťovny diplomy a dárky, které podpoří jejich rozvoj i koníčky, kterým se věnují. Děti dostaly například vysněné basketbalové tenisky či poukaz na agamu vousatou. Základní škola pak získala od nadace pojišťovny finanční dar.