Exkurze v ALFUN a.s.

17.10.2019 V úterý 15. října 2019 se třída VI.B ZŠ 0kružní Bruntál zúčastnila exkurze v jedné z největších firem na Bruntálsku Alfun a. s.

Žáci dostali exkurzi za odměnu, protože jejich chování během workshopů v rámci projektu Vím, kam mám jít bylo velmi dobré.
Po přivítání na recepci si někteří žáci oblékli reflexní vesty, aby byli v provozu dobře vidět. Měli radost z toho, že si dokázali přeložit nápis na zádech VISITOR. Výprava početné skupiny začala v hlučné hale, kde jsme z výkladu slyšeli velmi málo přes hluk strojů. I přesto však děti pozorně sledovaly dělníky při práci a žasly nad velikostí hliníkových svitků a nad celým procesem řezání. Holky se ptaly, jestli by mohly zkusit jezdit ve vysokozdvižném vozíku. Zklamáním pro ně byla informace, že by musely být proškoleny BOZP a hlavně mít řidičské oprávnění. Když jsme se přesunuli ke stroji zvanému Flow, strávili jsme tam nejvíc času. Tento stroj řeže pomocí vodního paprsku s abrazivem. Děti měli velmi poučný a názorný výklad od vedoucího dílny. Ukázal jim nejen co je abrazivo, ale také předvedl celý stroj v procesu a dětem za pomocí stroje vyřezal z hliníku motorku a dva koně. Některé žáky mrzelo, že si výrobky nemohou nechat pro sebe, ale musí je vystavit ve třídě jako společnou „trofej“ z exkurze. Dále si skupinka prohlédla řezání nerezového kvádru na pile, skladování obrovských tyčí a následnou expedici. Paní personalistka třídě ukázala novou halu, kterou čeká kolaudace. V hale je nový stroj, který rozšíří výrobní kapacitu společnosti a nabídne práci až 5 novým zaměstnancům. Šokující informace byla, že výstavba haly a strojního zařízení stála půl miliardy korun!
Když děti dostaly možnost klást otázky, zeptaly se kolik bylo na začátku zaměstnanců a jak se firma vyvíjela, kolik si mají možnost vydělat peněz lidé ve výrobě, co musí umět a jakou školu musí studovat. Na každý dotaz paní personalistka velmi ochotně odpověděla.
Návštěva společnosti se vedla ve velmi přátelském duchu a podle třídního učitele byla poučná a pro děti přínosem.
Tímto chceme společnosti Alfun a. s. poděkovat za přijetí. Zvláště Noře Šalajkové a Daniele Juřenové.

Libuše Antlová