V Břidličné bydlím, v Bruntále chodím do školy

Chodí k nám do školy, ale v Bruntále nebydlí. Někteří z nich se rozhodli vám své obce představit. Dnes to bude Břidličná. Velmi pečlivě ji zdokumentovala naše žákyně, Tereza Jánošíková z VI.B

1

Město Břidličná (dříve Frýdlant nad Moravicí) se nalézá v údolí řeky Moravice a potoka Polička, na rozhranní  Nízkého a Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 550 m.n.m. Patří do Moravskoslezského kraje – okresu Bruntál. Podle posledního sčítání lidu v roce 2010 má 3 581 obyvatel a její  katastrální území  má rozlohu 2 577 ha. Statusem města se Břidličná pyšní od roku 1973. Má 2 místní části – Vajglov a Albrechtice u Rýmařova.

2K prvnímu většímu osídlování Břidličné docházelo ve druhé polovině 15 století. První frýdlantští osadníci se zabývali převážně zemědělstvím a pracemi v lesích, byli horníky a také hamerníky. Podnebí podhůří Jeseníků bylo optimální pro pěstování lnu, který se v kraji v počátcích 19. století stal významnou plodinou. Pěstování lnu mě¬lo vliv na to, že Frýdlant byl vyhlédnut pro výstavbu přádelny lnu. V této době se tedy započalo pracovat na výstavbě továrny. Přádelna byla v roce 1930 odkoupena firmou Franke a Scholz a byla přebudována na továrnu, ve které se zprvu vyráběly plechy pro letecký průmysl. Postupně výroba přešla ve zpracování spotřebního zboží z hliníkových fólií. V současnosti se firma jmenuje Al Invest a.s.

3

Nejznámější památky stojí na Náměstí Svobody. Jde o jednolodní renesanční římskokatolický kostel Tří králů postavený roku 1577, který je zapsán na seznamu kulturních památek, dále barokní sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1766 a starokatolický kostelík, vystavěný v letech 1907-1911 v jednoduchém gotickém stylu. Pozornost si zaslouží také dům čp. 72 z roku 1777, který je typickou ukázkou zdejší lidové architektury předminulého století.

45

Mezi současnou zajímavost města bezpochyby stojí krytý bazén, který byl postaven v roce 1975 a nyní je nově zrekonstruován. Nachází se na kraji města, asi 800 m od centra.

6