Tématem setkání fyzikářů byla radioaktivita

Radioaktivita byla hlavním tématem setkání učitelů fyziky na Základní škole Bruntál, Okružní 21. Spolu s olomouckým lektorem Václavem Pazderou měřili záření různých předmětů a vyráběli mlžnou komoru.


Téměř desítka pedagogů se sešla v učebně fyziky na ZŠ Bruntál, Okružní 21 ve středu 7. prosince 2016 odpoledne.

Šlo již o osmé setkání fyzikářů v rámci projektu Elixír do škol. Tentokrát Václav Pazdera z Gymnázia Olomouc, Čajkovského hovořil o radioaktivitě. Připomenul, kde se dají nakoupit učební pomůcky pro demonstraci záření, detektory záření a další měřiče. Kde na webu najít dobrý vzdělávací program na toto téma.

Kameny jako jsou Smolinec nebo Kolumbit, u nichž lze radioaktivitu měřit, se dají nakoupit na eshopech nebo mineralogických burzách. Stejně tak i další běžně dostupné předměty mohou posloužit jako učební pomůcky pro měření radioaktivního záření. A to třeba síran draselný, který jako hnojivo prodávají v OBI, uranové sklo anebo hodinky s fluoreskujícími ručičkami. Ty už se dnes dají spíše koupit také jen na internetu.

“Normálně jde člověk na burzu hodinek a hledá třeba nějakou značku, já jdu na burzu s detektorem a měřím záření. Většinou jde o hodinky sovětské výroby,“vtipkoval Václav Pazdera. Záření z hodinek naštěstí kovový obal nepropustí a nositeli neublíží. „Hodinky jsem koupil i na Aukru, pán co mi je prodával, vůbec netušil, že má radioaktivní hodinky,“ pokračoval lektor.

Zajímavou částí středečního setkání fyziků byla ta praktická. Učitelé pomocí běžně dostupných věcí sestavovali mlžnou komoru. Zařízení umožňuje sledovat dráhu elektricky nabitých částic. Stačil kelímek, polystyrén, tmavá deska, suchý led, savá část z houbičky na nádobí, isopropylakohol, plastelína a baterka.

Pedagogové mohou pokus opakovat i se svými žáky v hodinách a jednoduše jim ukázat jeden ze zajímavých jevů částicové fyziky.