11.10.2007 00:00

Kam až sahá vliv anket na ZSBROKU aneb co ovlivní a co už ne?

Možná ne tak atraktivní, přesto znalci vědí, jak velmi důležité téma...

Ankety na ZSBROKU jsou jedinou částí webu, kterou mohou čtenáři přímo ovlivnit. Vše ostatní podléhá absolutní kontrole lidí ve vedení webu. Je to dobře nebo špatně? Myslíme si, jakkoli to nejspíš nebude znít populárně, že to dobře je.

Ne každý, kdo hlasuje, vyjadřuje pouze svůj názor. Do hry vstupují velice mocně psychologické aspekty lidské bytosti, jakkoli si to možná neuvědomujeme. Existují momenty, kdy jsme stoprocentně přesvědčeni, že výsledek hlasování není reprezentativním ani reálným obrazem skutečnosti. Jednoduše proto, že zdaleka nehlasují všichni, kteří ZSBROK navštěvují.

V tomto punktu je to dosti podobné s politickým hlasování ve volbách. V životě není vzácností, že se reálný vliv koncentruje do rukou víceméně menšinové skupiny aktivních jedinců, na jejichž rozhodování nemá ani většina rozhodující vliv.

Ankety mohou být čas od času znehodnocovány tzv. "protestními hlasy" provokatérů. Příkladem může být poslední anketa ZSBROKU, která se dotazovala, zda je nový vzhled vítaným zlepšením designu. Nevěříme, že by mohla zvítězit záporná odpověď, přesto zvítězila. V tomto případě výsledky ankety nepovažujeme za důvěryhodné a v žádném případě neustoupíme z přesvědčení, že zvětšení obrázků v layoutu webu a změna nadpisového písma je estetický krok vpřed. Nevrátíme původní podobu, i kdyby anketa dopadla v neprospěch inovace 100:1

Jiný případ jsou například inzeráty. Málo se ví, že kdyby tehdy dopadl výsledek ankety v neprospěch zavedení, inzeráty bychom nikdy nezavedli. V tomto případě měl "hlas lidu" svůj význam a byl rozhodující. Z toho vyplývá, že záleží na situaci, tou je dána míra vlivu anket.

I tato zkušenost ukazuje, jak je dobré, že ZSBROK nezavedl diskusní fóra a možnost volného vzkazování kohokoliv. To by byl teprve "tanec". Problémy s anketami by byly v porovnání s hrůzami na volné diskusi pouze heřmánkovým čajíčkem.

ZSBROK dnes je svým způsobem stát ve státě, je už příliš velký a příliš sledovaný na to, aby v něm mohla zvednout hlavu anarchie a jeho dobré základy rozkopat síla destabilizace. Mírně autoritativní způsob řízení webu je nezbytnou ochranou našeho webového díla.

vedení ZSBROKU

Fotogalerie:

 
eu
eu
powered by

Radek Vala - Tvorba WWW stránek

 2006-2022