9.8.2007 17:32

Podívejte se Jánošíkovi do očí! Viděli jsme slavného zbojníka na Slovensku.

Juraj JÁNOŠÍK se narodil v roce 1688 v Terchové na Slovensku (Z místa jeho rodiště a pamatníku vám přinášíme videozáznam ). Byl to slavný slovenský zbojník a lidový hrdina.

Jak se vypráví - bohatým bral a chudým dával. Stal symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Roku 1711 v přítomnosti družiny složil zbojnickou přísahu. Její součástí byla prověrka zdatnosti, která v Jánošíkově případě musela být obzvláštně přísná, neboť se měl stát jejich vůdcem. Podle dobových záznamů musel přijímaný prokázat schopnost ve střelbě z pistole i v zápasení. Schopnost rychle o obratně se pohybovat dokázal při skoku přes vysoký oheň.

Přepadali šlechtice a bohaté měšťany a brali jim majetek. V říjnu 1712 Jánošíka chytili a uvěznili v Hrachové. Podařilo se mu však podplatit stráž a utéci. Začátkem roku 1713 byl znovu zajat, uvězněn v Liptovském Mikuláši, mučen a popraven pověšením na hák. Když skončil jeho život, bylo mu pouhých 25 let - byl ještě mladík.

(Podívejte se na video z míst v okolí Terchové v pohoří Malé Fatry. Nádherná příroda. Zde se pohybovala jeho skupina.

Pro naše žáky připomínáme, že jsme se jako Československá republika rozdělili se Slováky 1.1.1993

Pro www.zsbrok.cz

čtenáři

Fotogalerie:

Byli jsme v místech, kde působil zbojník JánošíkJak se dostat do Terchové z Bruntálu - je to přibližně 200 kmVjíždíme do jeho rodištěu památníkuPamátník Juraje Jánošíka v Terchové na SlovenskuPohled zhoraTady se Jánošík narodil a zbojničilPohoří Malá Fatra - Slovensko
 
eu
eu
powered by

Radek Vala - Tvorba WWW stránek

 2006-2020