6.8.2014 00:02

Přijímací zkoušky na střední školy budou od roku 2016 skládat všichni a budou v celé zemi jednotné...

Praha, 4. srpna 2014 - Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek na tiskové konferenci spolu s ředitelem organizace CERMAT Jiřím Zíkou a Ústředním školním inspektorem Tomášem Zatloukalem představili detaily k jednotným přijímacím zkouškám na střední školy s maturitou. Testovací provoz tohoto způsobu přijímacího řízení proběhne podle ministra školství již v roce 2015 a od roku 2016 by se tak dělo v celé České republice, a to bez rozdílu zřizovatele - tedy jak na veřejných, tak církevních a soukromých školách.

"K zavedení jednotných přijímacích zkoušek nás vede řada důvodů, jedním z těch zásadních je rozdílná úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol," řekl ministr na tiskové konferenci s tím, že zkoušky se budou skládat na středních školách, a to z českého jazyka a matematiky. Jednotná přijímací zkouška bude podle slov ministra školství znamenat tzv. nepodkročitelnou hranici, která je nutná, aby dítě mohlo studovat střední školu s maturitou. "Ministerstvo nebude školám bránit, aby si podmínky přijímacích zkoušek mohly ještě upravit, a to například přidáním zkoušky z jiného předmětu," říká Marcel Chládek. Test bude podle něj přenositelný, uchazeč tedy bude moci výsledky testu využít i na jiné škole. "Odpadne tak stres z jiné přijímací zkoušky," řekl ministr školství.

Slova ministra doplnil na tiskové konferenci ředitel organizace CERMAT Jiří Zíka. Podle něj se budou testy skládat z převážně otevřených úloh, nebude se tedy jednat čistě o zaškrtávací úkoly. "Ředitelé budou mít informaci, jak jejich žáci studium na základní škole zvládli," řekl Jiří Zíka. Podle jeho slov proběhne pilotní testování již v dubnu následujícího roku. "Školy dostanou výsledky do čtyř dnů. Poté zpracujeme analytickou zprávu," řekl ředitel CERMATu. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal poté představil výsledky šetření, ve kterém se k jednotným přijímacím zkouškám vyjádřili ředitelé základních a středních škol, drtivá většina z nich tento záměr podporuje.

Fotogalerie: