24.2.2013 06:45

ZSBROK se stal součástí NÁRODNÍ KNIHOVNY České republiky v Praze v Klementinu. Jsme PRVNÍM WEBEM základní školy v České republice, který tohoto ocenění dosáhl...

Vážení přátelé, 

dovolte, abych vám slavnostně oznámil, že náš web ZSBROK dosáhl zcela mimořádného úspěchu - pravděpodobně největšího za celou dobu své existence.

a9f5c82dc7_74660208_o2 

Dne 6. února 2013 oznámila 
 
Národní knihovna České republiky
Klementinum, Praha 1, 
 
že
 
www.ZSBROK.cz bude archivován Narodní knihovnou ČR.
 
Jsme prvním webem základní školy v České republice, který toho dosáhl.
 
Mgr. David Pizur, vedení ZSBROKU 
 

Pro případné zájemce uvádíme následující
podrobnější informace:
 
 

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR. 


Proč archivovat web?

Potřeba zachránit netištěné dokumenty kulturní, umělecké a historické hodnoty pro další generace

Enormní nárůst elektronických online zdrojů zveřejněných pouze na internetu
 
Prchavost elektronických zdrojů – cenné dokumenty mohou být nenávratně ztraceny 
 

 
Co je WebArchiv?

WebArchiv je digitální archiv „českých“ webových zdrojů, které jsou zde shromažďovány za účelem jejich dlouhodobého uchování.
 
Ochranu a uchování těchto dokumentů zajišťuje od roku 2000 Národní knihovna ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity.
 
Pro archivaci webu jsou využívány nástroje vyvinuté organizací Internet Archive, resp. konsorciem IIPC (International Internet Preservation Consortium). Od roku 2007 je členem IIPC i WebArchiv.
 

Prestižní ocenění
 
V České republice je přibližně 1 milion webů. Národní knihovna ČR archivuje jen ty nejkvalitnější z nich. V současné době tedy přibližně jen 3.600 webů z milionu se může pochlubit tím, že jsou uchovány v depozitářích Národní knihovny ČR.
 
I náš web byl hodnocen kurátory Webarchivu v Praze. Řízení trvalo tři týdny a musela být podepsána i právní smlouva. Drtivá většina posuzujících ve svém písemném zhodnocení doporučila zařadit ZSBROK do archivů Národní knihovny ČR.
 
Web bude knihovnou archivován kompletně a pravidelně 6 x ročně, tzn. každé 2 měsíce. Stává se tak de facto státním "znárodněným" majetkem.

ZSBROK tak bude součástí archivovaného kulturního dědictví naší země. Vydá svědectví o základní škole na počátku 21. století. Podle slov pracovníků knihovny půjde o archiv na stovky let. Odborníci této slavné státní instituce se už postarají o to, aby i lidé v budoucnosti uměli přečíst obsah ZSBROKU, byť už technologie, jež ho zrodily, budou dávno mrtvé. ZSBROK tak bude sloužit i těm, co přijdou po nás. 

VŠEM, KTEŘÍ SE PODÍLELI NA ZSBROKU, UPŘÍMNĚ DĚKUJI ZA SPOLUPRÁCI. 

(2006 - 2013)


Další podrobnosti pro ty,
které tato jedinečná událost zajímá detailněji:
 

Úplně první archivace proběhne v dubnu 2013. Zpřístupnění není okamžité, ale s určitým zpožděním po archivaci.

 

vst345iek_380

klikni pro zvětšení...


(Poznámka: V současné době je v České republice zhruba
1 milion aktivních domén
- s NK ČR má tedy smlouvu zhruba jen 0,4 % z nich)
 

smlouvy Národní knihovny ČR
se ZSBROKEM

dopis4_380

dopis1_380

dopis2_380

dopis3_380 

klikni pro zvětšení...
 
specpoz_380_02 

ZSBROK 22. února 2013 uvolnil při této příležitosti také speciální pozadí.

nkgate_380_01 

nkelka_380_01
 

Web bude mít sérii samostatných archivací. Jedna sklizeň nepřepisuje druhou, aby nedošlo ke ztrátě dat. Pouze v rámci jednoho roku se používá deduplikátor, díky kterému se již nesklízí části stránek, které se již sklidily v předchozí sklizni v daném roce. Na začátku roku se pak provádí první sklizeň stránek bez deduplikace.

noviny2_380_01

klikni pro zvětšení...
(O tomto úspěchu informují také noviny
Náš domov z 16. března 2013)

 

 

Fotogalerie:

Mgr. David Pizur, prosinec 2012...
 
eu
eu
powered by

Radek Vala - Tvorba WWW stránek

 2006-2021