Brutálně drahé půjčky z létáků! Častá zákeřná past!
I když to tak nevypadá, jsou to absolutně nejdražší půjčky na trhu. Mnohé nemají daleko ke sprosté lichvě.
Nikdy nesplácejte půjčku půjčkou!
Nejčastější chyba. Vražedný kolotoč půjček se tímto začne roztáčet.
Nikdy nepodepisuj nic, co sis důkladně nepročetl!
Není ostuda si na pomoc zavolat někoho, kdo tomu rozumí, komu důvěřuješ!
Nenech se „zblbnout“ rozesmátými tvářemi v reklamě na půjčky!
Šíleně smutné konce takových půjček ti reklama samozřejmě už neukáže. Jak to ale lidé nakonec obrečí, jsi viděl v našem videu…
Žádná snadná a bezbolestná řešení neexistují! Nebuď naivní.
Myslet si, že mi soukromník půjčuje jen proto, aby mi pomohl z mých problémů, je iluze. Představa, že když nemám na nájem teď, že za týden na něj mít budu (i s úroky), je také iluze.
Nikdy neignoruj upomínky!
Kdykoliv se dostaneš do situace, kdy nejsi schopen splácet, okamžitě kontaktuj svého věřitele (toho, kdo ti půjčil). Musíš s ním jednat. Hlavně nehraj mrtvého brouka. Z malého dluhu se totiž může kvůli pokutám stát dluh velký jako vrata! Většinou ti prodlouží dobu splatnosti, měsíční splátka ti tak klesne a jede se dál, i když nakonec zaplatíš víc.
Nikdy neutrácej víc, než vyděláš!!!
Bez dluhů se opravdu večer lépe usíná a ráno lépe vstává! Finanční predátory tak necháš stát bezmocné přede dveřmi svého bytu.
Teče mi do bot a potřebuji nutně peníze!
Zajděte na sociální odbor. Každý občan ČR má právo na životní minimum (3.400 Kč na dospělou osobu) a příspěvek na bydlení. Případně na okamžitou sociální pomoc.
Kontaktujte rodinu a známé! Když to nepůjde, poproste o pomoc zaměstnavatele. Když ani u něj nepochodíte, prodejte věc, kterou tolik nepotřebuje. Půjčky by měly být až jako poslední!
Před dluhy se stejně neschováš!
A bude to jen horší. Porostou ti pokuty (penále) za nesplácení. Upomínka v koši tvou situaci rozhodně nevyřeší. Na to se musí jinak!
Nemám šanci to splatit 🙁 Co dělat, když mi dluhy přerostly přes hlavu?
Řešením je, že sám na sebe vyhlásíš „osobní bankrot“ (insolvenční řízení). To ti ale musí povolit soud. Budeš muset prokázat, že dokážeš do 5 let splatit alespoň třetinu svých dluhů. Po tu dobu budeš žít velice skromně. Pak ti soud zbytek dluhů odpustí. Budeš ale začínat od nuly.
Osobní bankrot „poslední záchrana“ mě zajímá podrobněji
Člověk, který chce tuto poslední záchranu použít a neutopit se v dluzích, musí mít více věřitelů (nejméně dva). Podmínkou je více než 30 dnů zpoždění ve splácení. Budete prokazovat, že své závazky už nezvládnete splatit. Dluhy nesmí pocházet z podnikání. Nezbytný je čistý trestní rejstřík.
Pokud uspějete, budou vám dluh strhávat přímo z výplaty. Zůstane vám pouze nezabavitelné minimum. Pochopitelně budete muset (pokud máte) prodat veškerý svůj movitý i nemovitý majetek. Pokud nějaký majetek získáte v průběhu insolvence, samozřejmě, že ho váš insolvenční správce použije k pokrytí vašich dluhů. Mimochodem i svého insolvenčního správce si budete každý měsíc platit.
Co mám dělat, když nemám dostatečný příjem, abych do 5-ti let splatil alespoň třetinu svých dluhů tak, jak to vyžaduje insolvenční zákon?
Můžeš požádat někoho, kdo by to platil za tebe formou daru.
Pečlivě zvaž, na co si půjčuješ!
Vždy si udělej rozpočet. Od svých příjmů odečti pravidelné a nezbytné výdaje (na nájem, jídlo…). Tak zjistíš, kolik máš ve skutečnosti volných peněz a co si vlastně můžeš dovolit. Je dobré si nechávat určitou rezervu na nečekané výdaje. Většinou budeš dost překvapen, jak málo ti ve skutečnosti zbývá.
Nechtěj všechno hned!
Chceš se bavit, ale nemáš na to? Zkus to bez peněz. Když nejsou peníze, je třeba být skromný, i když se nám nechce. Obyčejná procházka asi není tak atraktivní jako dovolená v Chorvatsku, ale je zadarmo a můžeme si ji dopřávat denně. Nejde mít vše, na co máme chuť, hned. Na něco musíme nejprve vydělat, počkat, být trpěliví.
Čím déle budeš splácet, tím více zaplatíš na úrocích!
Většina lidí je v šoku, když zjistí, že si u banky půjčí 2,5 milionu Kč a za 30 let vrátí bance neuvěřitelné 4 miliony. Bance tak přeplatíte drsných 1,5 milionu Kč navíc. S tím je třeba počítat!
Zjednodušeně řečeno: Půjčíš si na dům, ale vracet budeš dva.
Co mám dělat, když mě v bance „vyhodí“ a úvěr mi nedají?
Zní to možná tvrdě, ale prostě na to nemáš. Nevztekej se! Banka ví, proč ti úvěr neposkytla. Nezvládl bys ho splatit. Svým způsobem ti prokázala dobro. Pokud se v této situaci obrátíš na mimobankovní sektor, kopeš si hrob.
Všechny soukromé firmy na tobě chtějí jen vydělat!
Tvá momentální nouze je jim dobrá jen k tomu, aby tě ještě více obrali. Je to tvrdé, ale je to tak. Počítej s tím!
Stát vás hlady umřít nenechá! Zaplatí vám i střechu nad hlavou! I když nepracujete a pracovat nebudete.
Samozřejmě pokud životní minimum 3.400 Kč na dospělého a příspěvek či doplatek na bydlení neprokouříte, nenaházíte do automatu či vše „neroztočíte“ hned první týden v měsíci. Pokud si to ale rozpočítáte, máte stovku na den. Na žádné vyskakování to sice není, ale přežijete.
Lidé by se tak teoreticky u nás neměli nikdy dostat do situace, kdy si potřebují půjčit na základní existenční potřeby.
Neuvědomujeme si to, ale Česká republika je opravdu bohatý stát. Skutečně chudí u nás prakticky nejsou. Žijeme ve šťastnější, luxusnější části planety. Jsou země, kde bohatý znamená najíst se a mít vlastní postel.
Existují rozumné půjčky?
Ano. Na přiměřené bydlení, na studium, na investici do podnikání. Ne každý má tak bohaté rodiče, aby od nich dostal byt. V takovém případě si půjčit u banky prostě musíme.
Na co si rozhodně nepůjčovat?
Na dovolené, dárky, oblečení. Obecně na spotřebu, na něco, co nemá dlouhou životnost. Rozumné nejsou ani „půjčky z lásky“ k partnerovi. Mimochodem – to je jedna z nejčastějších příčin finančních průšvihů u žen. Rozpadu vztahu často ani takto „obětavé“ půjčky stejně nezabrání.
Jak poznám, jak drahý úvěr si beru?
Všímejte si „RPSN“ = roční procentní sazba nákladů. Většinou bývá někde zašitá malými písmeny. Zpravidla je vyšší než deklarovaný úrok, protože zahrnuje opravdu veškeré náklady na úvěr. Proto porovnávejte RPSN a ne úroky!
Komu půjčují banky?
Banky vám nebudou půjčovat stokoruny. Půjčují vyšší částky na delší dobu. Mají ale nižší úroky a jsou solidnější. Na druhou stranu nepůjčí zdaleka každému. Banka se baví jen s někým.
Své půjčené peníze si jistí zástavami. To znamená, že dokud jim peníze (i s úroky) nevrátíte, nemůžete s nemovitostí bez souhlasu banky volně nakládat (např. ji prodat). Říká se tomu „zástavní právo smluvní“. Zástava je pojistka proti nesplácení. Nebudeš platit? Banka tvůj dům prodá a peníze si vezme.
Typický příklad: Půjčka 1.000.000 Kč
na byt na 30 let pro zaměstnaného muže.
Počítejte ale s tím, že si vás banka řádně „proklepne“ a bude chtít o vás hodně vědět.
Př: Airbank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka…
Co je to nebankovní sektror?
Nabízí různé spotřebitelské půjčky, „rychlé peníze“, „peníze z letáků“. Svých klientů se příliš nevyptávají. Nechají si to ovšem draze zaplatit na hodně vysokých úrocích – hodně přeplatíte.
Půjčují spíše drobnější částky na kratší dobu. Splácíte někdy i týdně. Abychom byli spravedliví, je třeba říci, že na rozdíl od bank nemají žádné velké záruky, že jim dluh klient vrátí.
Typický příklad: Matka samoživitelka – bez zaměstnání – si půjčí 2.000 Kč a ty pak vrací 3 měsíce (mimochodem přeplatí skoro 1.000 Kč).
Př: PROVIDENT, Home Credit, Cetelem…
K čemu jsou zastavárny?
Paní tam donese třeba náušnice v hodnotě 1.000 Kč. Prodavačka je vezme do zástavy a zákaznici půjčí 500 Kč na 14 dní. Když paní do 14-ti dní vrátí (řekněme) 700 Kč (200 Kč činí úrok), budou jí náušnice vráceny, když s půjčenými penězi uteče, náušnice jí propadnou. Jak vidíte, zastavárna nikdy neprodělá.
Je ještě něco horšího?
Ano, bohužel. A je to velmi nebezpečné – můžou vám i ublížit! Lichváři. Neznámí lidé, kteří vám někde na ulici či v průjezdu půjčí za jediný podpis na kusu papíru. To už je ale zóna, která stojí mimo zákon. Lichva (neboli nepřiměřeně vysoký úrok ve snaze zneužít něčí tísně či rozumové slabosti) je trestný čin a pokud by se to dostalo k soudu, pak bude takový „obchod“ soudem zrušen.
Příklad lichvy: Někdo vám půjčí 10.000 Kč a bude po vás chtít nazpět 110.000 Kč. Většinou jsou jí ohroženy nejslabší vrstvy obyvatelstva.
Jak poznám solidního poskytovatele půjčky?
Hodně se ptá. Nespěchá. Pokud jste v registru dlužníků, odmítne vám půjčit. Má něco jako „etický kodex“.
Co je to registr dlužníků?
„Černá listina“, kam banky i ostatní poskytovatelé půjček zapisují ty, kteří měli problém se splácením. Všechny tyto instituce mají k registrům dlužníků přístup a je to první věc, kterou si kontrolují.
Vzal jsem si půjčku, ale rozmyslel jsem si to. Mám šanci ji vrátít?
Ano. Podle nového občanského zákoníku můžete půjčku do 14-ti dnů bez udání důvodu vrátit.
Na co si mám dát pozor? Co je nebezpečné?
Nikdy nepodepisuj prázdné směnky! Pozor na předražená čísla, rozhodčí doložky a ručení nemovitostmi. Vyhni se soukromým tzv. „oddlužovacím agentůrám“, většinou tě chtějí jen obrat i o to poslední, co ještě máš!
Pomůže mi někdo v Bruntále?
Ano, bezplatná občanská poradna – podrobněji…
Poslední 2 rady – trošku bokem – ale hodně lidí to neví:
Zdravotní pojištění musí platit úplně všichni!
Když nemáš práci, okamžitě se zaregistruj na úřadu práce, protože jinak ti vzniká dluh u zdravotní pojišťovny! (Pokud si nechceš zdravotní pojištění platit sám ze svého.)
Za nezaměstnané, děti, studenty (do 26 let), důchodce a maminky na mateřské hradí zdravotní pojištění stát. Za zaměstnance pak zaměstnavatel.
Pozor! Pokud se přihlásíte na úřad práce, musíte tuto změnu u své zdravotní pojišťovny nahlásit a to formou tzv. změnového listu. Úřad práce za vás zdravotní pojišťovnu informovat nebude!
Znáte ty řeči – já se důchodu nedožiju…pravda je, že se ho dožije 80% z vás!
Abyste mohli dostat důchod, musíte si 35 let platit sociální pojištění (pracovat) a také dosáhnout důchodového věku. Pokud budete pracovat načerno – bez smlouvy – peníze na ruku, hrozí vám, že vám budou chybět roky na důchod a žádný nedostanete. Budete odkázáni na dávky i ve stáří.
Pokud jste živnostník (OSVČ) a platíte si jen zákonné minimum na sociálním pojištění, může vás nemile překvapit velmi nízký důchod. Z minimálního vyměřovacího základu vám totiž žádný zázrak nespočítají.
Máte i něco na odlehčení? Vždyť je to hrůza čtení!
Ano, je libo kreslená anekdota?