Panenka proti Heydrichovi

13. ledna 2016 proběhlo ve vestibulu naší školy slavnostní předání Dětské mírové ceny – Anděla pro lepší svět.

dívka
DSC_0010doc. Vaculík – pamětník a očitý účastník setkání s p. Janem Kubišem
DSC_0014
DSC_0021
DSC_0024
panenka

Panenka proti Heydrichovi
Byla nejmladší obětí koncentračního tábora Mauthausen. Zemřela proto, že odvezla kolo parašutisty Jana Kubiše těsně po atentátu na Heydricha v pražské Libni. Čtrnáctiletá Jindřiška Nováková. Možná mohla přežít, kdyby ji neudaly ženy ze sousedství, které poslaly policii anonymní dopis. S ní skončili na popravišti její rodiče i sourozenci. Dlouhá léta se mělo za to, že nikdo z rodiny nepřežil. Po 70 letech od skončení 2. světové války se nám podařila objevit nová fakta o osudech Jindřišky i jejích neznámých příbuzných. Neuvěřitelně silný příběh natočili Ivan Bareš a Zdeněk Lenc.“

V Malé Morávce  pracuje při galerii p. Heleny Vaculíkové  „Školička základů umělecké práce“. Děti se učí především řezbářství. Před časem přišel jeden z žáků s nápadem, že by mohl vyřezat „Anděla pro lepší svět“, kterého by předal někomu, kdo se zasloužil o mír, lepší život apod. V současnosti bylo vyrobeno a předáno více než 100 andělů (dřevořezeb od dětí) významným osobnostem u nás i v cizině (umělci, státníci, filosofové, mecenáši, panovníci, vojáci – ti většinou „in memoriam“, …)

Jednoho anděla vyrobila mladá řezbářka Julie Hulejová (*2007) pro předání in memoriam Jindřišce Novákové.

Jindřiška Nováková byla coby 14 letá popravena v Mauthausenu, neboť její rodina se asi snad i nechtěně zapletla do atentátu na Heydricha tím, že po atentátu ukryli Kubiše a sama Jindřiška ukrývala jeho jízdní kolo. Rodiče byli zastřeleni, ona deportována a popravena (protizákonně – nebyla ještě zletilá!)

S sebou do koncentráku si mohla vzít pouze jednu panenku. Byl o tom natočen pořad, po jehož zhlédnutí padlo právě rozhodnutí o předání Dětské mírové ceny Jindřišce Novákové.